Czasami przypuszczam, że dobrzy czytelnicy są w jeszcze większym stopniu szczególnymi łabędziami ciemności niż dobrzy autorzy. Czytanie, w każdym razie, jest czynnością późniejszą niż pisanie: bardziej zrezygnowaną, bardziej kurtuazyjną, bardziej intelektualną. (Jorge Luis Borges)
Blog > Komentarze do wpisu
C.W. Ceram: Bogowie, groby i uczeni (1)

Jeżeli przyjrzymy się obszarowi geograficznemu, na którym rozmieszczone były te miasta Starego Państwa, to zauważymy, że ma on kształt trójkąta, którego kąty tworzą miasta Uaxactún, Palenque i Copán. Dalej zauważymy, że jeszcze na ramionach albo już wewnątrz tego trójkąta położone są miasta Tikál, Naranjo i Piedras Negras. Wreszcie zaś stwierdzimy, że (z wyjątkiem jednego tylko miasta Benque Viejo) wszystkie miasta, które zostały założone najpóźniej i trwały najkrócej, a mianowicie Seibál, Ixkún i Flores, leżą wewnątrz tego trójkąta.

Mamy tu do czynienia z jednym z najbardziej zdumiewających zjawisk, jakie kiedykolwiek zdarzyły się w historii: Majowie byli chyba jedynym ludem na świecie, który państwo swe rozwijał od peryferii do środka.

przeł. Jerzy Nowacki


[w:] C.W. Ceram: Bogowie, groby i uczeni, Warszawa 1994, s. 369, podkreślenie autora

wtorek, 26 lipca 2005, te.em

Dodaj do Facebooka »

Polecane wpisy

  • Raymond Chandler: Wysokie okno

    Nikt nie wszedł, nikt nie zadzwonił, nic się nie działo, nikogo nie obchodziło, czy nie zmarłem lub nie pojechałem do El Paso.

  • Albert Camus: Notatniki

    Obiad u Gide'a. Listy młodych autorów, którzy zapytują, czy mają nadal pisać. Gide odpowiada: "Jak to? Pan może przestać pisać i pan się waha?" (Zeszyt VI. Kwie

  • Nick Cave: Krzesło łaski

    Niech zamiast krwi popłynie prądPrzeł. Aleksander i Roman Kołakowscy [na:] Kazik Staszewski: Melodie Kurta Weilla i coś ponadto